Заклад дошкільної освіти №1
селища Щирець, Львівська область

Консультації

Для того, щоб людина була гармонійною, щасливою, вона повинна бути в злагоді зі своїм “Я”. Так є, коли ми, виконуючи ту чи іншу роль, задоволені нею. Наприклад, якщо дитина йде до школи і не хоче там навчатися, чи буде вона задоволена роллю учня? Звісно, ні. І що відчуватиме така дитина? Що означатиме для неї така роль? Тривогу!

Основні запитання, що ставлять фахівці, котрі працюють з дітками, які готуються йти до школи, такі: “Чи хочеш ти йти до школи?”“Чому ти хочеш йти до школи?”. І якщо діти відповідають: “Так, бо тато з мамою кажуть, що там буде добре….”“Бо не хочу ходити в дитячий садок, тому що там треба спати”, – це означає, що дитина насправді не дуже добре ідентифікує себе з роллю школяра. Навіть не дуже хоче її “приміряти”.

Тому батькам (часом з допомогою психолога) потрібно працювати з ідентифікацією (присвоєнням) нової ролі. Тобто, що означає бути школярем – що це не лише вміння читати і писати, але й нова соціальна роль: прокидатися вранці й збиратися в школу, класти до сумки шкільне приладдя, бути уважним на уроці, спілкуватися з вчителем, виконувати домашні завдання, чергувати в класі (якщо таке є в школі) тощо. Нехай батьки згадають свої шкільні роки, свій перший клас і поділяться досвідом – це дуже допомагає.

Разом з дослідженням мотиваційної готовності дитини до школи зараз також проводять тестування, яке показує рівень розвитку інтелекту дитини, пізнавальних процесів, моторику руки, загальну обізнаність (чи знає дитина, скільки їй років, як її звати, як звати тата й маму, чи рахує до 10 і в зворотному порядку, чи знає тварин, птахів, що таке парта, чи може назвати професії, в тому числі батьків, ким хоче стати тощо).

Які показники шкільної готовності до НУШ?

1. Зріла гра.

Дитина не просто маніпулює іграшками, а розподіляє ролі, вигадує сюжет, у неї добре розвинена уява. Спробуйте додати нові обставини у звичну гру: скажімо, до Покемона прилетіли друзі з іншої планети. Або перукар не просто стриже — сьогодні його запросили до зоопарку причепурити тварин. Наскільки охоче дитина сприйме новий поворот сюжету? Чи здатна вона самостійно розвивати ідею, чи вигадує цікаві деталі?

2. Фізіологічна зрілість.

Філіппінський тест — один з головних критеріїв шкільної зрілості. Він показує, чи був у дитини «стрибок зростання», який полягає в істотному подовженні рук і ніг. Потрібно попросити сина чи доньку доторкнутися правою рукою до лівого вуха, перекинувши руку над головою. Результат досить точно відображає ступінь зрілості організму.

3. Опосередковані пам’ять та увага.

Чи здатна дитина управляти пам’яттю та увагою? Чи може вона вивчити віршик не мимоволі, а цілеспрямовано? Або утримувати увагу на одному предметі? Від того, як повноцінно починають працювати лобові ділянки кори головного мозку, ці процеси стають опосередкованими, виборчими, довільними. Розвивається логічна пам’ять.

4. Абстрактне мислення.

В активній мові дитини має з’явитися чимало узагальнюючих слів, а також підрядні речення. Формується словесно-логічне мислення замість наочно-схематичного. Найпростіший приклад: майбутній першокласник може вже про щось розмірковувати, щось порівнювати, узагальнювати, не маючи цих об’єктів у полі зору.

5. Самообслуговування.

Якщо дитина не навчена самостійно їсти чи одягатися, у школі ці проблеми створюватимуть додатковий стрес. До того ж прагнення до самостійності, автономії свідчить про те, що малюк налаштований дещо відокремитися від батьків. Він принаймні не почуватиметься без них у класі безпорадним та не проситиметься додому.

6. Комунікаційні навички.

Якщо дитина не вміє знайомитися, гратися і вливатися в нові колективи, варто ще до школи навчити її цього. Майбутній першокласник має вміти просити про допомогу і пояснювати свої потреби. Також важливе вміння слухати і не перебивати. Якщо дитина здатна захоплено дивитися та слухати виставу, розповідь, виступ, вона готова до сприйняття інформації на уроках. Якщо ж ні, то вона просто знудиться в школі.

7. Криза.

Як не дивно, її початок — це позитивна ознака. Раніше цю кризу називали «семи років», але нині вона настає і в шість. Криза розвивається не через те, що дитина йде до школи і набуває нового статусу, як часто неправильно трактують, а, навпаки, ще до школи свідчить про готовність навчатися, бо є бажанням нового статусу. Може йти фоном негативізм, упертість, але це лише побічні ефекти того, що дитину більше не влаштовує статус малюка. Вона хоче займати те саме місце, що й дорослі, знати про світ так само багато, стати фізично досконалою.

Аналіз проведеного дослідження на готовності старших дошкільників до навчання в НУШ.

У своїй роботі окрім тестування я опиралася також на спостереження за дітьми протягом їх перебування в дитячому садку та консультаціями з вихователями Ці знання були важливими, адже я бачила дитину в динаміці, ретроспективі: якою вона прийшла в садочок, як проходила адаптація, як ця дитина контактувала з ровесниками, дорослими; як вирішувала конфлікти, якою була під час індивідуальної роботи; як спілкувалася з батьками; як відбувався розвиток її пізнавальних процесів.

Впродовж поточного навчального року психологом садочку згідно з робочим планом ЗДО "1 смт Щирець Кінзерською О.С. буда проведена індивідуальна діагностика з дітьми старшої групи щодо готовності дитини до навчання у НУШ. Робота включала в себе ТРИ блоки.

І БЛОК: діагностика пізнавальної сфери дитини:

  • -Мет. «Четвертий зайвий» - авт. Карабаєва І.
  • -Мет. «10 слів» -авт. Рущишин Н. Я.
  • -Мет. «Що заховано в малюнках» - авт. Нємов Р. С.
  • -Мет. «Сходинки» - авт. Щурат
  • -Мет. «Знайди відмінності» - авт. Нємов Р. С.
  • -Мет. «Логічні квадрати» - авт. Нємов Р. С.

ПРОВОДИЛАСЬ: веревень – жовтень.

ІІ БЛОК: Діагностика соціальної зрілості дошкільника 

за мет. С. Банковим.

ПРОВОДИЛАСЬ: січень – лютий.

 

ІІІ БЛОК:  Поглиблена діагностика готовності дитини

 до навчання в школі:

  • -Мет. «Доріжка» - авт. Сазанов А. С.
  • -Мет. «Будиночок» - авт. Гуткіна Н. І.
  • -Філіппінський тест авт. Главник О.
  • -Мет. Керна – Єрасика.
  • -Мет. «Читання казки».

ПРОВОДИЛАСЬ: квітень – травень.

 

           З У П И Н И С Ь !!!

 і пройди тест на:

 «Сформованість вольових навичок для навчання у школі».

 

Цей тест дає змогу визначити, наскільки у дитини розвинені вольові навички — стійкі способи саморегуляції діяльності (трудової, навчальної) та спілкування. Вони є основою довільного запам'ятовування, уваги, розумових навичок.

Запамятай: в кожному запитанні

•   Перший варіант відповіді (а)— 3 бали;

•   другий (б) — 2 бали;

•   третій (в) — 1 бал.

 Отож, починаємо! Вибери один із варіантів…

1. Чи достатньо сформовані у дитини гігієнічні навички (чистить зуби вранці, миє руки перед їжею)?

а) робить завжди сама, без нагадування;

б) робить завжди, але інколи треба нагадувати;

в) без спеціального нагадування не робить.

2. Чи допомагає дитина вдома по господарству (миє посуд, прибирає постіль, накриває на стіл)?

а) робить постійно;

б) робить часто;

в) робить дуже рідко.

3. Чи є в дитини стійкі навички самообслуговування (приготувати бутерброд, одягнутися відповідно до погоди, зав'язати шарф)?

а) є достатньою мірою;

б) є деякі;

в) немає.

4. Чи вміє дитина утримувати увагу досить довго (15—20 хвилин) на самоті (під час читання вголос, малювання, гри)?

а) дуже часто;

б) зрідка;

в) не вміє.

5. Чи здатна дитина керувати своїми бажаннями (не їсть перед їжею цукерок, хоча вони їй доступні; не вередує, коли старші їй щось заборонили)?

а) вміє достатньо;

б) здатна лише зрідка;

в) не здатна.

6. Чи вміє дитина поводитися за столом (правильно сидить, охайно їсть)?

а) як правило, вміє;

б) уміє, але робить це не завжди;

в) не вміє.

7. Чи є в дитини більш-менш  стійкі  інтереси: слухання музики, малювання, заняття мовами, конструювання, ліплення з пластиліну?

а) є досить стійкі інтереси;

6} інтереси є, але весь час змінюються; в) наявних інтересів немає.

8. Чи вміє дитина поводитися у товаристві (не перебиває старших, без нагадування вітається, прощається, дякує)?

а) вміє;

б) уміє, але інколи їй доводиться нагадувати;

в) не вміє.

9. Чи дотримується дитина певного режиму дня (часу прогулянки, прийому їжі)?

а) як правило, так;

б) узагалі дотримується, але інколи й порушує;

в) ні, не дотримується.

10. Якщо дитина запитує, чи завжди вона вислуховує відповіді?

а) як правило, з цікавістю вислуховує пояснення;

б) інколи відповідей на запитання не слухає, відволікається;

в) інколи запитує просто так, не потребуючи відповіді.

11. Чи прибирає дитина за собою іграшки після гри, альбом після малювання, книжки і зошити після читання, письма?

а) завжди прибирає;

б) прибирає після нагадування;

в) не прибирає.

А тепер підсумуй бали  з усіх 11 запитань.

Рівень сформованості вольових навичок

 визначається за такими критеріями:

•   високий —33—27 балів;

•   достатній — 26—22 бали;

•   середній — 21—19 балів;

•   низький — 18 балів і менше.

 

 

ЕЛЕКТРОННА ЧЕРГА В САДОК!

Святковий календар. Спілкуємося українською мовою

 

 

Логін: *

Пароль: *