Заклад дошкільної освіти №1
селища Щирець, Львівська область

Тренінги

Робота практичного психолога з педагогами

з елементами освітнього проєкту «Афлатот» «Баланс нашого життя».

 Я рада вітати вас. І хочу з вами блище познайомитись. Всі ми родом з дитинства і перші уроки по економічній грамотності ми отримуємо саме тоді. Я вірю, що кожен з нас будучи маленьким щось колекціонував. Тому пропоную назвали своє ім’я і познайомити нас зі своєї колекції з дитинства. Давайте, почну з себе. Мене звати … я практичний психолог цього ЗДО і в дитинстві я колекціонувала фантики з цукерок і наклейки  Лове іс…

 З малку нас вчать економити. Але кожен з нас хоче жити за таким правилом: багато отримати - багато стратити і притому, багато зекономити.

Зазвичай економію і витрати ми співвідносимо до фінансовою сфери. А як щодо економії життєвого ресурсу, власного часу. Адже, у сучасному світі тема економії набуває широкого значення і виходить далеко за міри фінансів. Пригадайте лише мем з обленерго: «Жодні курси з тайм менеджменту не навчать нас планувати свій день так, як обленерго зі своїми графіками». Правильне раціональне планування у будь-якій сфері це - запорука успішної економіки, а значить нашого благополуччя. 

Але давайте повернемось до економії життєвого ресурсу. Хто з вас планує свій день? Хто записує собі плани на місяць? Можливо є такі, що складають плани на рік? Молодці!

А чи задумувались ви на які справи ви витрачаєте свій час найбільше? Пропоную вам зробити вправу "Баланс мого життя".

Гармонію можна обчислити, використовуючи спеціальний метод, який називається «Колесом життєвого балансу». Цю методику вигадав Пол Дж. Майєр у середині минулого століття. За допомогою «Колеса гармонії» ви визначите ваші сильні сторони і побачите слабкі місця, над якими варто попрацювати.

Озбройтеся ручкою i папером. Спершу заповнимо таблицю ваших життєвих цінностей яка складається з 8-ми граф.

У кожної людини вони свої, тому визначте максимально важливі сфери життя саме для вас. 

Наприклад, це можуть бути:

  • Здоров'я: самопочуття, зовнішній вигляд, рухливість, активність, енергія, настрій, бадьорість, харчування, режим, спорт, сон.
  • Фінанси: Доходи, витрати, умови життя, забезпеченість, борги, інвестиції, додаткові джерела доходу.
  • Кар'єра: робота, покликання, бізнес, професія, зайнятість, соціальний статус, перспективи.
  • Особистісний ріст: навчання, самовдосконалення, тренінги, книги, курси.
  • Духовний розвиток: віра, творчість, мистецтво, допомога іншим.
  • Оточення: рідні, колеги, партнери, сусіди, опоненти, друзі.
  • Яскравість життя: розвага, відпочинок, хобі, подорож, враження.
  • Стосунки: сім'я, дружба, любов, секс, спілкування.

Не варто підглядувати до сусіда. Сфери мають бути саме ваші, співзвучні та зрозумілі вам.

Далі заповніть таблицю на кожну сферу за шкалою від 1 до 10. Де 1бал -  повне незадоволення, 10 балів - стовідсоткове задоволення.

Завжди краще побачити ситуацію, коли її прописати. Але коли її промалювати то виходить ще чіткіша картинка. Тож,  наступний ваш крок буде перенести ці  дані на «Коло гармонії».

 Подивіться, як це зробити: підписуємо кожну сферу, обираємо колір і замальовуємо стільки кружечків, скільки балів ви їй присвоїли. Кольори можете брати до кожної сфери інші.

Подивіться, яка фігура у вас вийшла. Якщо вона близька до кола - це чудово, сфери вашого життя мають рівне наповнення. Провали (особливо глибокі) говорять про необхідність наповнення цих областей життя. В ідеалі, колесо життєвого балансу має бути більш-менш рівномірним, а оцінки - досить високими (8 і вище), тоді можна говорити про те, що людина задоволена життям і гармонійна. (1-3 критичні значення, 4-7 нормальна наповненість, 8-10 приємна задоволеність життям).

Якщо ж ваше коло гармонії не ідеальне, спробуйте оцінити, зміни в якому із секторів максимально змінять на краще усе ваше колесо. Наприклад, вас не влаштовує ваш достаток, тому, швидше за все, не влаштовує і відпочинок, можливо, від цього страждають сімейні взаємини. Які дії спричинять одночасне наповнення кількох областей відразу? Наприклад, беремо велосипед і гайда кататись з рідними! Так легко можна наповнити кілька сфер: відпочинок, сім'я, здоров'я.

А, поки у нас немає велосипеда. то пропоную вам подорож іншим способом.

І наповнити таку сферу вашого життя як відпочинок. Вправа називається «Подорож до нашого місця комфорту».

Вправа «Подорож до місця комфорту» (під легенький музичний супровід)

Мета: знизити об’єктивну значущість проблемної ситуації, досягнути внутрішнього спокою, емоційної стабільності.

Опис: Сядьте зручніше і закрийте очі. Два – три рази глибоко вдихніть і видихніть… Я хочу запросити вас у подорож на хмарі. Уявіть собі білу хмаринку схожу на м’яку гору з пухких подушок.. Стрибніть на неї. Відчуйте, як ваші ноги, спина, сідниці зручно розташувалися на цій великій хмарі-подушці. Тепер починається подорож. Хмара повільно піднімається в синє небо. Відчуваєте, як вітер овіває ваші обличчя? Ви летите, ви вільні…Тут, високо в небі, все спокійно і тихо. Нехай хмара перенесе вас зараз у потаємне місце про яке не знає ніхто, окрім вас. Це те місце, де ви можете відпочити, де спокійно і тепло. Це місце вашого комфорту. Там вас ніхто не турбує. Воно належить лише вам.

Ви там самі і вам спокійно і затишно…

Постарайтеся подумки побачити це місце як можна більш точно. Тут ви відчуваєте себе абсолютно спокійно і щасливо. Роздивіться предмети, які там знаходяться. Речі, що оточують вас. Речі, що приносять вам задоволення. Уявіть, як ви розкладаєте їх на свій лад. Відчуйте, це вам подобається…

 … Запам’ятайте цей стан.

 А тепер ви знову на своїй хмарці, і вона повертає вас до нашого залу. Зійдіть з хмаринки і подякуйте їй за те, що вона так добре вас покатала. Проведіть її поглядом, поки вона не розсіється в повітрі… 

Зробіть кілька спокійних вдихів і видихів і розплющіть очі.

Як вам подорож? Що ви відчуваєте?

Так і наша зустріч з вами підходить до кінця і я не можу відпустити вас без подаруночків.  Я приготувала маленьких Афлатунчиків  з особливими побажаннями лише для вас. Прошу обрати того, який на вас найбільше дивиться і до якуого тянеться рука😊!

    Дякую за увагу.

І, до нових зустрічей!

Тренінг для педагогічних працівників інклюзивної групи:

«ВСІ ДІТИ МАЮТЬ РІВНІ ПРАВА»

Мета: познайомити вихователів з особливостями інклюзивного навчання в системі освіти; сформувати толерантне ставлення до впровадження інклюзивного навчання у закладах освіти.

Хід роботи:

ПРИЧИНИ НЕОБХІДНОСТІ ВПРОВАДЖЕННЯ ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ.

  • всі діти мають право навчатися разом;
  • діти не повинні зазнавати будь-яких видів дискримінації через свої проблеми розвитку;

Основні переваги інклюзивного навчання  над  індивідуальним:

по-перше - це можливість надати дитині повноцінного статусу школяра, батькам - змогу відчувати сторонню турботу про дитину і  змогу на декілька годин  відволікатись на інші проблеми окрім дитини; 

по-друге - це вихід дитини в світ однолітків, що сприяє гармонійному розвитку та вихованню особистості

по-третє - це вольові зусилля як дитини, так і батьків у подоланні проблем розвитку , це надія на краще, а значить і бажання діяти у напрямку вирішення означених проблем.

Правила роботи  групи. Психолог пропонує учасникам самостійно визначити правила заняття. Кожне з яких обговорюється і приймається всією тренінговою групою.

  1. Тут і зараз (говоримо у теперішньому часі).
  2. Конфендиціальність
  3. Толерантність.
  4. Регламент.
  5. Активність і локанічність.
  6. Добровільність.

Вступне слово.

Вправа «Алгоритм впровадження інклюзивного навчання у дитячому садку»

Хід вправи: Об’єднуємо людей в 3 групи. Одна група – адміністрація навчальних закладів і педагоги, друга батьки і третя – діти. Завдання для всієї команди: написати алгоритм впровадження інклюзивної освіти в навчальних закладах, який буде влаштовувати всіх учасників навчального виховного процесу.

«Адміністрація і педагоги» – пишуть умови, які будуть сприяти якісному навчанню дітей з особливими освітніми потребами.

«Держава» – пишуть умови, які будуть сприяти впровадженню навчання дітей з особливими освітніми потребами.

 «Батьки» – пишуть умови, при яких дітям було б комфортно навчатись.

 «Діти» – пишуть очікування від перебування в закладі, де впроваджене інклюзивне навчання.

Після презентації роботи кожної групи відбувається обговорення: Що вам дала ця вправа? 

Вправа «Особлива дитина в групі»

Мета: розвиток спостережливості, знання психологічних особливостей дітей з ООП, вміння перевтілюватися у іншу людину, розвиток акторської майстерності та педагогічного впливу на дитину.

Хід роботи: учасники розподіляють ролі, обираючи особливу дитину з певним діагнозом: аутист, гіперактивний, вихователя та групу дітей. Потрібно програти один день із життя особливої дитини в межах ЗДО.

Обговорення.    

  • Що відчували будучи особливою дитиною?
  • Чи легко було перевтілюватися?
  • Чи було відчуття незахищеності та прагнення зникнути?
  • Чи важко вихователю працювати з особливою дитиною, і що є найскладнішим?

Вправа «Мій друг»

Мета: розвиток толерантності, милосердя та духовного зростання.

Хід роботи: учасники тренінгового заняття малюючи  схематично зображають людину і записують ті риси характеру які,  найбільше цінують в людині для того щоб вона стала її другом – відповідь зачитують. Потім тренер(психолог) замальовує у кожному портреті одну частину тіла (очі, вуха, рот, кінцівки, і пропонує дати відповідь на запитання : «Чи змінилося ваше ставлення до цієї людини ,вашого друга?»  Обговорення.

Вправа "Ребро-кулак-долоня"

 

Вправа «Експеримент»

Мета: показати вибірковість сприйманої інформації, розвивати вміння працювати в колективі.

Візьміть серветку, заплющіть очі та виконайте певні дії точно за інструкцією, щоб результат був у всіх однаковий.

Всі учасники групи одержують серветку і за командою тренера, ні з ким не розмовляючи, починають виконувати ті дії, які диктує тренер.

Тренер. Зігніть серветку навпіл і відірвіть лівий куточок; складіть ще раз навпіл, відірвіть правий кут; складіть аркуш навпіл і відірвіть лівий кут; Розплющте очі. Що вийшло?  Візерунки у всіх різні. Схожі, але однакових немає, хоча інструкція однакова.

Тож можемо зробити висновок: так усі люди ( педагоги чи діти ) одну й ту саму інформацію сприймають не однаково і завдання виконують по різному, бо кожна людина особлива і завжди вносить в будь – який процес щось своє. Робота вчителя в інклюзивному класі і полягає в тому, щоб розкрити індивідуальність кожного, надати йому можливість проявляти себе творчо і не боятися це робити.

 

—Чому вийшли різні візерунки на папері?

Вправа «Рука допомоги»

Мета: допомогти педагогам зрозуміти їх значення та роль у   житті особливої дитини.

Учасникам пропонується намалювати власну долоню і написати, яку особисту допомогу вони можуть надати цій особливій людині, долоні наклеюються на малюнок людини. Обговорення

Вправа «Крапка»

Показати учасникам аркуш чистого паперу, в середині якого є чорна крапка.

- Що ви тут бачите?.

- (Крапку)

- (Чорну крапку)

- (Жирну чорну крапку)

Ви побачили тільки маленьку чорну крапку і ніхто з вас не помітив чистого білого аркуша…

Як часто ми судимо про людину тільки за її маленькими недоліками, забуваючи про переваги, як часто критикуємо себе за щось, що не сприймаємо в собі, забуваючи про свої цінності та хороші сторони…

Рекомендації психолога педагогам

 Які психологічні моменти слід ураховувати в роботі з дітьми з особливими потребами:

спілкування з дитиною повинне бути доброзичливе;

атмосфера спілкування повинна бути спокійною, повільною, виразною і чіткою;

заняття повинен тривати індивідуально по мірі втомлюваності дитини;

педагог повинен бути готовим до будь-яких особистісних, психічних чи соматичних проявів;

у жодному разі педагог не повинен показувати роздратування;

не наголошувати дитині на певних особистісних проявах, фізичних вадах (навіть якщо ваші помисли чистосердечні);

створювати дитині ситуації боротьби, успіху, самосхвалення;

показувати власний приклад позитивних емоцій, сили волі та інших позитивних характерологічних проявів.

 

Семінар тренінг з вихователями: «Ми – педагоги!»

Мета: ознайомлення вихователів з принципами роботи; рекомендації щодо формування іміджу сучасного педагога; акцентування уваги вихователів на необхідності роботи над їх педагогічним іміджем.

Обладнання: олівці, корки, мішечок, аркуш А4, квітки, сердечка, стрічки (на кожного учасника), малюнок дівчини, бланки для тесту.

Хід роботи: 

продовження тут>>  http://dytsadok.org.ua/upload/users_files/23890350/79b8b5be60a0b6b06eea40ed1bf8a0cf.docx

 

 

ЕЛЕКТРОННА ЧЕРГА В САДОК!

Святковий календар. Спілкуємося українською мовою

 

 

Логін: *

Пароль: *